Historia kolędy „Cicha noc”

Katecheza dzieci i mło...NASZE PROBLEMY, NADZIE... Pogaduszki :)Historia kolędy „Cicha noc”
 
offline drachma_
użytkownik
T:92 P:360
Dodany: 2009-12-20, 13:16:39

W wigilijną noc br. upływa 191 lat od chwili, kiedy po raz pierwszy rozległy się w kościele słowa i melodia znanej dziś w całym świecie kolędy Cicha noc (Stille Nacht).

Było to 25 grudnia 1818 r. w kościele parafialnym Św. Mikołaja w Oberndorfle k. Salzburga w Austrii. Pasterkę odprawiał ks. Józef Kessler, proboszcz. Wykonawcami kolędy byli: ks. Józef Mohr († 1848), wikariusz parafii, autor jej tekstu, i Franciszek Ksawery Gruber († 1863), organista, kompozytor jej melodii - pierwszy śpiewał partie tenorowe, a drugi, przy akompaniamencie gitary, partie basowe - oraz miejscowy chór parafialny, mieszany, który śpiewał wersy końcowe poszczególnych strof. Użycie do akompaniamentu gitary, chociaż zupełnie przypadkowe (organy kościelne znajdowały się wtedy w złym stanie), w istotny sposób przyczyniło się do sukcesu twórców kolędy.

Decydującą dla późniejszej popularności kolędy Stille Nacht stała się wizyta w Oberndorfle K. Maurachera, który przewiózł tekst i nuty tej pieśni do Zillertalu, gdzie wykonali ją miejscowi kantorzy. W 1822 r. bracia Reinerowie śpiewali tę kolędę w Wiedniu przed cesarzem Franciszkiem I i carem Aleksandrem I, a potem, zaproszeni przez tego ostatniego, w Petersburgu. Bracia Strasserowie zaśpiewali Cichą noc w Lipsku w 1831 r., a w 1839 r. w Nowym Jorku, i to w okolicznościach dość niezwykłych, bo pod gołym niebem przed strawionym przez pożar kościołem Świętej Trójcy. Od 1840 r. berliński chór katedralny wykonywał co roku kolędę w okresie Bożego Narodzenia przed Fryderykiem Wilhelmem. W końcu XIX w. znają już tę kolędę Anglicy, Szwedzi i Norwegowie. W początkach XX w. misjonarze przyswoili ją Ameryce Południowej, wielu krajom Azji oraz Australii i Oceanii. Drukiem Cicha noc została wydana w 1833 r. W 1873 r. znalazła się już w pewnym śpiewniku afrykańskim. Kolędę przetłumaczono na wiele języków. Przekłady na języki europejskie zebrano w dwóch tomach, a w 1968 r. przygotowano wydanie przekładów na języki nieeuropejskie. Istnieją też przekłady na język łaciński (11 wersji), a nawet hebrajski.

Swą popularność zawdzięcza Cicha noc nie tylko pięknej melodii, lecz także - a może przede wszystkim - słowom. Wykonana po raz pierwszy w okresie politycznych niepokojów, jest pieśnią wielbiącą Księcia pokoju, Ojca przyszłego wieku, który „pokój niesie ludziom wszem” i ”całemu światu odpuszczenie win”.

Kościół w Oberndorfle, w którym po raz pierwszy zaśpiewano kolędę Cicha noc, z powodu szkód, jakie wyrządziły powodzie, został zamknięty w 1903 r., a z czasem, po zbudowaniu nowego kościoła parafialnego, rozebrany. Na jego miejscu wzniesiono w 1937 r. kapliczkę w kształcie rotundy, upamiętniającą powstanie kolędy, zwłaszcza przez swe witraże. Jeden przedstawia, na tle promieni gwiazdy betlejemskiej, Franciszka Grubera z gitarą w ręku i początkowe nuty kolędy, a drugi, również na tle takich promieni, ks. Józefa Mohra, trzymającego gęsie pióro i arkusz papieru. Napisy podają ich nazwiska i rolę w skomponowaniu kolędy Stille Nacht heiłige Nacht. Napis na dole głosi: ”Tu stał dawny kościół, w którym w 1818 r. po raz pierwszy podczas pasterki zaśpiewano tę pieśń”.

Stanisław Skała

Niżej wklejam filmik z nagraniem tej kolędy w wykonaniu miejscowego chłopięcego chóru (spod Salzburga). 
offline henwil6
użytkownik
T:0 P:5
Dodany: 2009-12-23, 17:54:03

A można wiedzieć, skąd pochodzi zdjęcie, które zamieściłaś na stronie głównej? (o tej kolędzie)

 
offline drachma_
użytkownik
T:92 P:360
Dodany: 2009-12-23, 20:34:07

Zdjęcie, o które pytasz, wykonałam w miejscowości Fugen, w Dolinie Ziller (w Tyrolu). Jest to pamiątkowa tablica, która wisi przed muzeum kolędy „Cicha noc”. W muzeum przechowywany jest rękopis zapisu nutowego tej pieśni oraz inne pamiątki związane z jej powstaniem. Niestety, nie robiłam zdjęć w środku muzeum.

Tutaj, możesz doczytać więcej informacji o historii tej pięknej kolędy:

http://www.austria.info/pl/home/historia-jednej-koledy-1248219.html

Pozdrawiam przedświątecznie :)

tablica.bmp
Plik: tablica.bmp

spinaczZałączniki
tablica.bmp tablica.bmp (rozmiar: 1.75 MB, pobrań: 31) Pobierz
Liczba wyświetleń: 531
Oglądasz posty 1-3 z 3
 
Nazwa forum:
Katecheza dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Opis forum:
Forum poświęcone katechezie dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Kategoria forum: Szkoła
Liczba użytkowników: 207
Odwiedzin dziś (łącznie): 10 (353419)
Postów: 3358 / Tematów: 625
Pliki załączone w tym temacie:
 
Najaktywniejszy użytkownik:
Tematów: 485 / Postów: 1774
Ostatnio aktywne tematy:
(2014-10-05, 19:46)
gość
gość
(2014-09-13, 18:45)
Użytkownicy forum
Administracja forum: Brak uprawnień
Użytkownicy forum: Brak uprawnień